PL EN

Can Kehri

Urodził się w Stambule w 1989 roku. Lekcje gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat ośmiu. Dwa lata później zaczął kształcić się w zakresie gry na wiolonczeli w Państwowym Konserwatorium na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Mimara Sinana, gdzie w 2011 z wyróżnieniem ukończył naukę w klasie prof. Reşita Erzina. W tym samym roku, jako pierwszy turecki student w historii uczelni, został przyjęty na studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tu w 2013 roku uzyskał dyplom magistra z wyróżnieniem w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, które prowadzili Peter Bruns, Arto Noras, Wolfgang Boettcher oraz Alexander Baillie.

Uczęszczał na warsztaty Marii Kliegel, Daniela Müllera-Schotta, Antonio Menesesa i Kazimierza Michalika. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach z różnymi orkiestrami. Jest pierwszym wiolonczelistą Młodzieżowej Filharmonii Turecko-Armeńskiej.

W kwietniu 2009 roku zdobył III nagrodę na Konkursie dla Młodych Wiolonczelistów w Edirne (Turcja). W tym samym roku, po zaliczeniu przesłuchań, został najmłodszym członkiem Orkiestry Filharmonicznej Borusan w Stambule. W 2010 roku wykonał Koncert c-moll Antoniego Vivaldiego wraz z Orkiestrą Kameralną Istanbul Kopuz. W czerwcu 2013 wykonał Sonatę wiolonczelową Sergiusza Rachmaninowa op. 19 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W roku 2014 wraz z pianistą Canem Okanem zagrał recital wieńczący XIV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

W 2015 wraz ze skrzypkiem Mateuszem Konopelskim oraz orkiestrą symfoniczną Państwowego Konserwatorium - Uniwersytetu Sztuk Pięknych Mimara Sinana w Stambule pod dyrekcją Antonio Pirolliego wykonał Koncert podwójny a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa na skrzypce i wiolonczelę. W roku 2017 zdał egzamin do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z którą współpracuje od kwietnia tego roku. W maju 2019 roku wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Cana Okana, wykonał Koncert wiolonczelowy Hasana Ferida Alnara. Było to pierwsze wykonanie tego dzieła poza granicami Turcji. Artysta gra na współczesnym instrumencie Erşen Aycan Freiburg z 2005 roku.

Więcej informacji w polityce prywatności.