Dawid Rydz

Polski akordeonista, muzyk, a także producent mieszkający obecnie w
Warszawie. Od 2018 roku jest członkiem zespołu muzyki nowej Delirium Ensemble,
założonego przez znanego dyrygenta i wiolonczelistę Wiktora Kociubana. Dawid
występuje w nim grając na akordeonie koncertowym, a także elektrycznym. Pod koniec 2018 roku razem z Johannesem Walterem i Wiktorem Kociubanem podczas projektu LUFT zapoczątkowali wprowadzenie e-akordeonu do literatury mikrotonowej.

Dawid ma na swoim koncie ponad 20 prawykonań utworów na akordeon solo, z taśmą czy kameralnie, polskich jak i zagranicznych kompozytorów takich jak (Caspar Johannes Walter, Żaneta Rydzewska, Demetre Gamsachurdia, Anda Kryeziu, Aleksandra Kaca, Szymon Strzelec, Teoniki Rożynek, Eleni Ralli, Krzysztof Naklicki i wielu innych.
Występował na takich festiwalach jak Warszawska jesień 2017 (Żaneta Rydzewska - Folla 2), Świnoujski festiwal organowy 2017 (koncert duetu Jarocki&Rydz DuO, Warszawska Jesień 2018 (EMBODY project - Delirium Ensemble i grupa kompozytorska gen.rate), Academic festival in Basel 2018 (LUFT project - Delirium Ensemble), International Accordion festival in Vilnius 2018, Mikrotonal festival in Basel 2019.

Laureat ponad 30 nagród na konkursach Ogólnopolskich i Międzynarodowych, m.in

• I nagroda na Międzynarodowym konkursie w Pradze,
  • II nagroda na Międzynarodowym konkursie w Przemyślu,
  • II nagroda na Międzynarodowym konkursie w Klighental
  • I nagroda na Międzynarodowym konkursie w Wilnie
  • I nagroda na Międzynarodowym konkursie akordeonowym w Puli.

W 2018 roku razem z altowiolistą Radosławem Jarockim nagrał utwór Żanety Rydzewskiej pt. "Folla" na płytę ukazaną nakładem polskiego wydawnictwa Requiem Records Opus Series. Płyta powstała z inicjatywy prof. Klaudiusza Baran, dr. Rafała Grząki oraz dr. Grzegorza Palusa. W 2019 w ramach koncertu dyplomantów Dawid wystąpił jako solista z orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą maestro Dawid Runtza.

Obecnie odbywa studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Klaudiusza Barana oraz dr. Rafała Grząki. W czasie swojej drogi artystycznej pracował pod okiem takich pedagogów i muzyków jak, Geir Drougsvoll, Cao Xing-Qing, Matti Rantanen, Stefan Hussong, Mie Mikki, Claudio
Jacomucci, Gorgio Delarolle, Jerzy Jurek, Grzegorz Stopa, Grzegorz Palus.